Ferie zimowe na Świetlicy Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Krasnymstawie

5 mFerie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Juz po raz trzeci nasza Świetlica zorganizowała Ferie dla 20 wychowanków w okresie od 22 stycznia do 9 luty 2018 roku. Dzieci miały okazję przeżyć wiele niezapomnianych chwil, pełnych radości. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Począwszy od zabaw ruchowych, tańców integracyjnych, karaoke, gier świetlicowych, planszowych, karcianych poprzez wycieczki, wyjazdy i wyjścia, a kończąc na zajęciach plastycznych, rękodzielniczych, projektowych m.in. wykonywanie gniotków, slime, magnesów. Wychowankowie spotykali się przez dziesięć dni codziennie.
Ferie zimowe na Świetlicy rozpoczęliśmy od zapoznania wychowanków z zasadami bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Wychowankowie dość uwaznie wysłuchli prelekcji przygotowanej przez wychowawczynie Świetlicy.


W pierwszym tygodniu ferii wychowankowie wykonywali gniotki oraz slame, którymi nastepnie mogli pobawic się. Radości z ugniatania masy z płynu do prania i kleju oraz mąki ziemniaczanej nie było końca. Wychowankowie do slame dodawali przeróżne dodatki takie jak: brokat, styropianowe kulki, barwnik czy koraliki. Gniotki dekorowali włóczką, która stanowiła włosy małego ludka. Dorysowywali oczy i usta.
Nastepnego dnia wychowankowie wcielili się w role piosenkarzy i piosenkarek. Śpiewali znane piosenki w wersji karaoke.
Kolejnego dnia wychowankowie wybrali sie do kina Morskie Oko na film familijny "Paddington 2" opowiadający dalsze losy śmiesznego misia, który przypłynął do Wielkiej Brytanii z odległej peruwiańskiej dżungli.
Czwartek upłynął nam na grach stolikowych. Wychowankowie sprawdzali swoje umiejętności w grach edukacyjnych.
W piątek wychowankowie wybrali się na przepyszny posiłek, a mianowicie do Pizzerii "Tęcza" na pizzę. Tam degustując różne smaki pizzy, starali się jednocześnie przestrzegac zasad kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.
W kolejnym tygodniu ferii wychowankowie uczestniczyli w warsztatach w Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie w warsztacie poligrafii. Wychowankowie własnoręcznie narysowali projekty, które zostały następnie umieszczone na magnesach. Pan Marcin opowiedział nam o zjawisku sublimacji, dzięki któremu powstają nadruki na magnesach. Dzieci z zaangażowaniem i ogromnym zainteresowaniem obserwowały proces wygrzewania magnesów z ich rysunkami. Doświadczenie i radość zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.
Drugi tydzień ferii przebiegł nam na sportowo- rekreacyjnie. Odwiedziliśmy Manie Skakania w Lublinie. Zajęcia dedykowane były dzieciom wkraczającym w świat gimnastyki i aktywności fizycznej. Poprzez gry, zabawy oraz odpowiednie narzędzia metodyczne trener zachęcał najmłodszych do uprawiania sportu. Podczas zajęć rozwinęli sprawność ruchową, koordynację, szybkość, a także umiejętność współpracy w grupie. Treningi w basenach, aeroball, regulowane kosze do gry, ścieżkach trampolinowych, trapezy pozwoliły na przełamywanie barier fizycznych oraz pokonywanie strachu.
Kolejnym punktem- atrakcją sportową było wyjście do Laser Areny w Krasnymstawie. Wychowankowie grali w symulującą pole walki paintball laserowy. Wychowankowie ubrani w specjalne stroje podzieleni na grupy biegali po wielu labiryntach.To doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu w atmosferze współzawodnictwa.
Kolejnego dnia tańczyliśmy zumbę z Panią Izabelą Ćwir- instruktorką tańca. Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Pani Iza przy porywającej latynoskiej muzyce i nieskomplikowanych krokach- łatwych do zapamiętania, wycisnęła z wychowanków ostatnie poty. Była to super zabawa taneczna.
Był to bardzo miły czas, spędzony w twórczy, aktywny sposób.
Bardzo dziękujemy za współpracę i zaangażowanie Centrum Integracji Społecznej.