Warsztaty Artystyczne "Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych" organizowanych dla wychowanków na Świetlicy Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Krasnymstawie

2 mWielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, a nawiązuje ono do cudu zmartwychwstania, który nastąpił nocą. Idea zmartwychwstania i życia wiecznego to stały motyw występujący w wierzeniach wszystkich kultur, niezależnie od epoki i miejsca na Ziemi. Święta Wielkanocne przejmując tak wiele z dawnych wierzeń i zwyczajów nie bez podstaw nazywane są świętami wiosennymi. Zmieniło się jednak ich znaczenie. Wiosenne święta od zawsze kojarzyły się z nowym życiem i przesiąknięte kultem płodności w obrządkach zawierały jego elementy. Wyrażały radość życia doczesnego, jego żywiołowość i biologiczny wymiar.


Wielkanoc posiada własną bogatą obrzędowość oraz wiele zwyczajów. To właśnie z tymi zwyczajami, tradycjami i symbolami Świąt Wielkiej Nocy zapoznaliśmy naszych wychowanków oraz ich rodziny. Zorganizowaliśmy warsztaty, aby dzieci mogły własnoręcznie wykonywać stroiki na wielkanocny stół, ozdobić pisanki czy wykonać z masy solnej baranki.
Wychowankowie bardzo chętnie i z wielkim zangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Przy niewielkiej pomocy wychowawców tworzyli przepiękne stroiki oraz pisanki, które mogli zabrać do domu i postawić na wielkanocnym stole.
Dziekujemy wszystkim wychowankom Świetlicy za aktywny udział w warsztatach artystycznych.