Wyjazd edukacyjno - integracyjny na trasie Wieliczka – Zakopane – Kraków

3 mSekcja Pomocy Środowiskowej informuje, że w dniach 26 – 28.06.2017r w ramach realizacji projektu socjalnego „Zwiedzamy kraj” został zorganizowany wyjazd edukacyjno - integracyjny na trasie Wieliczka – Zakopane – Kraków dla 14 dzieci i młodzieży wywodzących się z rodzin z problemem alkoholowym, w tym dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.


Celem wyjazdu była:
- integracja dzieci pełnosprawnych z dziećmi niepełnosprawnymi,
- wspólne spędzanie czasu wolnego i wypoczynku w okresie wakacji,
- nabycie umiejętności pełnienia ról społecznych przez dzieci i młodzież: kolegi, koleżanki, ucznia,
- nauka tolerancji na niepełnosprawność,
- zdobycie wiedzy o otaczającej przyrodzie, historii, kulturze mieszkańców Tatr,
- podniesienie poczucia własnej wartości i samooceny wśród dzieci i młodzieży w tym niepełnosprawnej,
- budowanie pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej.
Uczestnicy wyjazdu w pierwszym dniu zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie z dużym zaciekawieniem spacerując podziemnymi korytarzami mogli zobaczyć wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Podczas wędrówki zwiedzający poznali historię i tajemnice Kopalni oraz legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię.

 Następny dzień uczestnicy wyjazdu edukacyjno – integracyjnego spędzili w stolicy polskich Tatr - Zakopanym. Zaraz po śniadaniu dzieci udały się na górską wyprawę Doliną Strążyską. Cała trasa wiedzie wygodną dolinną drogą, a na końcu wycieczki znajduje się malownicza Polana Strążyska oraz wodospad u stóp Giewontu – Siklawica. Dużą atrakcją dla dzieci był przejazd kolejką linową na Polanie Szymoszkowej, skąd mogli podziwiać piękną panoramę Tatr.

Kolejnym punktem wyjazdu edukacyjno - integracyjnego był Kraków. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Komnaty Królewskie na Wawelu, Rynek Miejski, poznali legendę o smoku wawelskim i historię wiernego psa Dżoka. Największą atrakcją było zwiedzanie Podziemi Rynku, gdzie mogli zobaczyć jak wyglądał Kraków u schyłku średniowiecza. Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka. Na wystawach można zobaczyć ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach.
Łączny koszt wyjazdu wyniósł 7 040,57zł, który finansowany został ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz środków własnych uczestników.
Wyjazd integracyjny przysporzył dzieciom wiele radości, umożliwił poznanie historii oraz dorobku kulturowego zwiedzanych miejsc, Zintegrował dzieci i młodzież pełnosprawną i niepełnosprawną. Pozwolił dzieciom i młodzieży spędzić czas wolny w okresie wakacyjnym.